Prawie ⅓ naszego życia spędzamy w pościeli, a więc śpimy w niej, chorujemy, odpoczywamy, czytamy, niejednokrotnie też jemy czy pijemy. Pytanie o to, jak dbać o pościel nasuwa się więc samo. Dziś zatem podpowiadamy – jak prać pościel.

Jak często prać pościel?

Czysta i świeża pościel gwarantuje lepszy i zdrowszy sen, dlatego najlepiej prać ją raz na dwa tygodnie latem, kiedy pocimy się bardziej oraz raz na miesiąc zimą. Dzięki częstemu praniu pozbywamy się z pościeli bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bielizna pościelowa powinna być prana jeszcze częściej, jeżeli w domu przebywają alergicy, a w pościeli śpią zwierzęta domowe lub dopadła nas jakaś choroba czy infekcja.

W jakiej temperaturze prać pościel?

O tym, w jakiej temperaturze prać pościel decyduje materiał pościelowy. Najważniejszą zasadą jest jednak to, aby trzymać się oznaczeń na metkach i nie przekraczać maksymalnej temperatury, bo może to spowodować zniszczenie materiału. Większość pościeli bawełnianych można prać w temperaturze 60 st. C. Taka temperatura wystarczy na pozbycie się z niej bakterii.

Jakich detergentów używać do prania pościeli?

Tu nie ma jednej sprawdzonej zasady. W sklepach znajdziemy wiele detergentów, które możemy wybrać do prania pościeli. Oprócz tego, że taki produkt powinien być skuteczny, ważne jest, aby nie podrażniał skóry. W przypadku pościeli najlepiej ograniczyć się do proszku do prania lub kapsułek i płynu do płukania. Niektóre wybielacze mogą powodować blaknięcie pościeli, a nawet uszkodzić włókna. Warto też zrezygnować z wirowania pościeli, przedłużymy w ten sposób jej trwałość i unikniemy prasowania pościeli.

pielegnacja poscieli 300x194 Jak prać pościel?

Przy jakich obrotach najlepiej wirować pościel?

Choć większość z nas ma w domu pralki, które wirują z prędkością 1000 obr/min lub więcej, to w przypadku pościeli lepiej nie używać takich dużych prędkości. Im mniejsza prędkość wirowania, tym lepiej. Pomimo że w ten sposób wydłuży się czas cyklu prania i suszenia pościeli, to z kolei zaoszczędzimy czas i energię podczas jej prasowania.

Co po zakończeniu prania?

Zaraz po zakończeniu prania pralkę należy opróżnić, a pościel rozwiesić. Tej czynności nie należy odwlekać, ponieważ im pościel dłużej po wypraniu pozostanie w pralce, tym trudniej będzie ją wyprasować. Co więcej, pościel pozostawiona przez dłuższy czas w pralce utraci przyjemny zapach płynu do płukania, a przy bardzo długim czasie przechowywania w pralce na mokrym fragmencie mogą pojawić się przebarwienia.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pościel we wzory geometryczne
Trendy 2018: najmodniejsze kolory pościeli

Czasy, kiedy na rynku dostępny był jeden rodzaj pościeli, w jednym, maksymalnie dwóch kolorach minęły bezpowrotnie. Obecnie szeroki wybór rodzajów...

Zamknij