Przez ostatnie lata rynek materiałowy rozrósł się do ogromnych rozmiarów. W sklepach możemy spotkać tajemniczo opisane tkaniny, których producenci gwarantują świetną wytrzymałość i niespotykaną miękkość. Wśród pościeli dominuje określenie mikrowłókno, jednak co dokładnie oznacza ta nazwa i czy ma coś wspólnego z mikrofibrą? Na te pytania i nie tylko odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Mikrowłókno – czym jest ten materiał pościelowy?

Mikrowłókno to materiał o bardzo gęstym splocie, które zyskało swoją popularność dzięki wyjątkowej miękkości i sprężystości. Materiał ten jest aż 100 razy cieńszy niż ludzie włosy, czym wygrywa nawet z satyną. Czym zyskuje się tę nadzwyczajną gęstość włókien? Dzięki technologii i procesom wytwarzania syntetycznych nici z poliestru i poliamidu. Materiał najlepiej porównać z pajęczą nicią, która zebrana w pęczek potrafi utrzymać ogromny ciężar, a także jest odporna na uszkodzenia.

Mikrofibra a mikrowłókno – różnice

Można powiedzieć, że mikrowłókno i mikrofibra to te same materiały. Jedyna różnica tkwi w tym, że mikrowłókno to ogólna klasa materiałów o bardzo dużej gęstości splotu. Z kolei mikrofibra jest typem mikrowłókna wytwarzanym z poliestru i poliamidu.

Ciekawostką jest, że tego typu materiały są aż 10 razy cieńsze od jedwabiu.

Czym charakteryzuje się mikrowłókno na pościel?

Mikrowłókno charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i jest odporne na rozdzieranie. Dzięki temu nie zostanie zniszczone w praniu i podczas agresywnego wirowania. Dodatkowo mikrowłókno świetnie wchłania wilgoć, czym wyróżnia się wśród innych syntetycznych tworzyw. Na pewno posiadamy w domu chociaż jedną ściereczkę z mikrofibry, którą używamy do wycierania mokrych powierzchni, gdyż potrafią wchłonąć wyjątkowo dużo za jednym razem. Podobnie jest z mikrowłóknem pościelowym – to tanie i przyjemne w dotyku poszewki, które świetnie wchłaniają pot, dzięki czemu nawet w lecie nasza skóra pozostanie sucha.

Pościel z mikrowłókna to zakup na całe lata

Pościel z mikrowłókna jest miła w dotyku i niezwykle gładka, jednak nie należy do delikatnych materiałów. Poszwy z mikrowłókien są bardzo wytrzymałe, a odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam cieszyć się ich towarzystwem nawet przez kilka lat. Mikrofibrę należy prać w temperaturze 40 stopni, unikać mocnej chemii, a także suszyć ją w temperaturze pokojowej. Warto wiedzieć, że płyn do płukania może pozbawić pościel z mikrofibry charakterystycznej miękkości, dlatego nie należy z nim przesadzać.

Pościel z mikrowłókna dla alergików

Niektórzy alergicy nie powinni spać w naturalnych pościelach, gdyż mogą powodować u nich nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wysypka, pokrzywka i podrażnienia. Pościel z mikrowłókna pozwoli uniknąć przykrych doznań, a także zapewni sen w komfortowych warunkach. Bardzo gęsty slot materiału nie przepuszcza drobnych zanieczyszczeń, kurzu i roztoczy, czym zapewnia higienę na wysokim poziomie.

Przeciwnicy mikrofibry twierdzą, że włókno nie oddycha, przez co skóra może się pocić. Nic z tych rzeczy. W tym przypadku sztuczne pochodzenie nie idzie w parze ze słabą przepuszczalnością, wręcz przeciwnie. Świetnym przykładem będą tutaj koszulki sportowe, które przecież wykonuje się z syntetyków. 

Dodatki do sypialni z mikrowłókna – nie tylko bielizna pościelowa

Mikrowłókno jest świetnym materiałem nie tylko na pościel. Wyrabia się z niego narzuty, poduszki, pledy i najmilsze w dotyku koce. Materiał ten świetnie przylega do ciała, a jednocześnie jest bardzo lekki. Wykorzystano to na przykład w kołdrach obciążeniowych, w których gruby wkład zazwyczaj pokryty jest kocem z mikrowłókna, co potęguje przyjemne doznania. Co jeszcze szyje się z tego materiału? Bardzo wygodne ubrania domowe, takie jak dresy, pidżamy i grube bluzy.

Wady pościeli z mikrowłókna

Jak każdy materiał i mikrowłókno ma swoje wady. Jego przeciwnicy uważają, że sztuczna tkanina nie oddycha i jest nieprzyjazna dla skóry. Jako najlepszą pościel wskazują bambusową i z satyny bawełnianej, które mają podobne właściwości.

Przewagą bawełny jest możliwość prania w wysokiej temperaturze, dzięki czemu można ją szybko dezynfekować i utrzymać w sypialni higienę na najwyższym poziomie, co jest nieco utrudnione w przypadku poliestru. Kolejną wadą mikrowłókna jest łamanie się, przez co pościel często wygląda na pomiętą. Wystarczy suszenie w złych warunkach, aby materiał uległ zniekształceniu.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym różnią się od siebie gatunki pościeli bawełnianej? Poradnik

Zamknij