Pranie pościeli wydaje się prostym zadaniem, jednak gdy już do niego dochodzi, zazwyczaj mamy w głowie pełno pytań. Jak prać bawełnę, a jak korę? Czy materiał, z którego uszyta jest nasza pościel, zafarbuje resztę prania? Na ile stopni nastawić pralkę? To tylko niektóre z nich, jednak świetnie pokazują, że dbanie o czystość naszego łóżka może być nie lada wyzwaniem. W poniższym poradniku postaramy się w skrócie opisać właściwą pielęgnację pościeli. Zapraszamy do czytania!

Właściwe pranie pościeli – jak się do niego zabrać?

Pranie pościeli powinniśmy rozpocząć od zapoznania się z informacjami od producenta, o ile zachowały się jeszcze jakieś metki. Niektórzy informują o temperaturze prania, czy materiał farbuje, a także zamieszczają inne, drobne zasady pielęgnacji. Inaczej będziemy dbać o pościel poliestrową, bawełnianą i wełnianą. Czym to się różni? Najczęściej temperaturą i czasem prania. Sztuczne materiały w 60 stopniach mogą zmienić kształt, rozmiar, a nawet porwać się w trakcie wirowania.

Jak często prać pościel?

Częstotliwość prania pościeli zależy od wielu czynników. Przynajmniej raz w tygodniu pierzemy ją, kiedy śpimy nago, ponieważ pot i bakterie, które mogą się na nim rozwinąć, są źródłem nieprzyjemnych zapachów. Czysta pościel zapewni nam zdrową skórę, a także uchroni przed infekcjami.

Nieco rzadziej pierzemy pościel, kiedy śpimy w pełnej piżamie, gdyż pot zostaje pośrednio wchłonięty przez nasze ubranie. Jeszcze inne zasady panują w łóżkach naszych dzieci – tam najważniejszy jest wzorowa higiena, dlatego pościel pierzemy raz w tygodniu, nie zważając na jej świeżość. Podobnie, kiedy w domu mieszkają zwierzęta, one dodatkowo zanieczyszczają naszą pościel. Na nieregularne pranie możemy pozwolić sobie zimą, kiedy temperatura otoczenia jest o wiele niższa.

 Pranie pościeli – solo czy z ubraniami?

Nie ma przeciwwskazań do prania pościeli z innymi tekstyliami, jednak warto pamiętać, że cały komplet zazwyczaj wypełnia standardową pralkę. Dokładne wypranie poszewek zapewni odrobina wolnego miejsca w bębnie, dlatego nie wypełniajmy pralki maksymalnie. Najlepiej dorzucić jedynie t-shirty w podobnym kolorze lub bieliznę. Pamiętajmy także, aby odwrócić pościel na lewą stronę i zapiąć guziki oraz zamki. Dzięki temu materiał nie straci koloru.

Właściwa temperatura prania pościeli z różnych materiałów

Każdy materiał preferuje inną temperaturę czyszczenia. Sztuczne tworzywa zazwyczaj zaleca się prać w niskich, ponieważ wysokie mogą je zniekształcić. Naturalne tkaniny wytrzymują nawet gotowanie, co pozwala zachować w sypialni maksymalną higienę.

W ilu stopniach można prać pościel z bawełny?

Pościel bawełniana jest jedną z najbardziej wytrzymałych i uniwersalnych. Wypierzemy ją bez szkody w 60 i 90 stopniach. Wyjątek stanowią pościele ręcznie barwione, które mogą stracić swój oryginalny kolor lub malunek. W większości przypadków nawet przekroczenie temperatury zalecanej przez producenta nie powinno uszkodzić materiału.

W ilu stopniach można prać pościel z satyny?

Pościel z satyny bawełnianej jest wytrzymała i możemy prać ją nawet w wysokich temperaturach. Inne zalecenia są w przypadku tkaniny syntetycznej, czyli często spotykanej śliskiej satyny. W jej przypadku lepiej ściśle przestrzegać wytycznych na metce, gdyż nawet niewielkie przekroczenie optymalnej temperatury może uszkodzić materiał.

W ilu stopniach można prać pościel z flaneli?

Najlepsza temperatura do prania pościeli flanelowej to 35-40 stopni. Flanela jest miękka w dotyku i zbyt ciepła woda może sprawić, że straci swoje właściwości. Ponadto warto prać ja w płynie do tkanin delikatnych, co pomoże utrzymać ją w nienagannym stanie.

W ilu stopniach można prać pościel z kory?

Pościel z kory bardzo często jest wybierana przez gospodynie. Łatwo ją pielęgnować, a sam materiał wygląda świetnie nawet bez prasowania – wszystko dzięki delikatnemu gofrowaniu tkaniny. Typowa kora najczęściej robiona jest z bawełny, co pozwala na pranie w wysokich temperaturach. Warto jednak patrzeć na metki, gdyż niektóre modele tej pościeli są barwione substancjami, które źle znoszą temperatury powyżej 40 stopni.

W ilu stopniach można prać pościel z lnu?

Len jest jednym z przyjaźniejszych materiałów, który poleca się nawet alergikom. Ponadto wytwarzana z niego pościel zapewnia świetną cyrkulację powietrza, co chroni przed poceniem się w letnie noce. Aby lniana pościel służyła nam jak najdłużej, warto prać ją w specjalnym detergencie, a także w niskiej temperaturze.

W ilu stopniach można prać pościel z jedwabiu?

Pościel z jedwabiu należy do najdelikatniejszych bielizn pościelowych. Pranie w wysokiej temperaturze może ją zniekształcić i odbarwić. Z tego powodu większość producentów zaleca nieprzekraczanie 30 stopni. Odpowiednie dbanie o jedwabny materiał pozwoli zachować jego piękny wygląd na całe lata.

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
5 sposobów na elektryzującą się pościel – sprawdź, czy je znasz

Częstym problemem w naszych domach jest elektryzowanie się pościeli, koców i ubrań. Zazwyczaj największy dyskomfort z tym związany przypada na...

Zamknij