Częstym problemem w naszych domach jest elektryzowanie się pościeli, koców i ubrań. Zazwyczaj największy dyskomfort z tym związany przypada na zimę i jesień, jednak nieprawidłowa pielęgnacja materiałów może doprowadzić do elektryzowania się również wiosną i latem. Jak zapobiec temu przykremu efektowi i nie pozwolić, żeby ulubiony koc lub sweterek psuły nam fryzurę? O tym w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania.

Elektryzowanie się tkanin – skąd się bierze?

Elektryzowanie się materiałów nie zawsze dotyczy tylko odzieży. To samo może dziać się z naszym ulubionym kocem, pościelą lub zasłonką na oknie. Choć sam efekt wygląda zabawnie, bo materiały przyciągają do siebie nasze włosy i “kopią prądem”, to po dłuższym czasie naelektryzowane materiały mogą stać się męczące i uciążliwe do czyszczenia, ponieważ szybciej wyłapują kurz i drobinki brudu.

Warto dodać, że najbardziej podatne na elektryzowanie są materiały syntetyczne, takie jak akryl, poliester i sztuczna satyna.

Jak uniknąć elektryzowania się tkanin – sprawdzone sposoby

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie tego popularnego efektu. Wystarczy odpowiednio dobrana pielęgnacja, a nasza kołdra lub kocyk przestaną atakować nas charakterystycznym strzelaniem.

1. Wypierz pościel, koc lub ubrania w specjalnym płynie do płukania

Naelektryzowane tkaniny drażnią, jednak w większości przypadków bez problemu poradzimy sobie z nimi za pomocą płynu do płukania. Takie preparaty mają na sobie specjalne oznaczenia i produkowane są w wielu zapachach. Ponadto płyny do płukania przeciwko elektryzowaniu się materiałów mają wiele dodatkowych funkcji. Tego typu specyfiki zapewnią także przyjemny zapach i zmiękczenie, co najłatwiej zauważymy w przypadku swetrów i koców.

2. Wyprasuj problematyczne tkaniny metodą na mokro

Prasowanie na mokro nie tylko pozwala łatwiej poradzić sobie z uciążliwymi zagnieceniami, ale także zapobiega elektryzowaniu się tkanin. Warto połączyć pranie ze specjalnym płynem i prasowanie, co pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty. Jak prasować na mokro? Pierwszym sposobem jest niedosuszenie prania. Warto jednak uważać, żeby nie przesadzić. Zbyt mokrego prania nie dosuszymy samym żelazkiem. Druga metoda zakłada użycie specjalnego żelazka z funkcją parowania. Prasowanie w ten sposób przy okazji pomaga pozbyć się wirusów i bakterii. Warto wiedzieć, że w większości urządzeń para dostępna jest jedynie przy najwyższej temperaturze, a w przypadku braku żelazka z taką opcją, można wspomóc się spryskiwaczem ustawionym na mgiełkę.

3. Zadbaj o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, gdzie problem jest najbardziej widoczny

Częste elektryzowanie się pościeli i innych tkanin, może być powodowane przez zbyt suche powietrze. Łatwym rozwiązaniem jest zamontowanie nawilżaczy na kaloryferach lub zainwestowanie w nawilżacz z czujnikiem stopnia wilgotności, czyli higrostatem. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni do stałej kontroli wilgotności w otoczeniu, gdyż zrobi to za nas urządzenie. Suche powietrze może być też powodem wielu problemów zdrowotnych i na pewno odczujemy różnicę.

4. Otocz się kwiatami lubiącymi wilgoć

Wiele roślin zbiera wilgoć z otoczenia lub gromadzi ją w korzeniach, a następnie oddaje jej nadmiar do otoczenia, jednocześnie oczyszczając otoczenie. Naturalny nawilżacz zmniejszy problem z elektryzowaniem się pościeli i zadba o właściwą jonizację powietrza. Przykładem takiej rośliny jest paproć.

5. Użycie sprayu antystatycznego na pościel, koce i ubrania

Kolejnym sprawdzonym i jednocześnie najszybszym sposobem jest użycie sprayu antystatycznego. Zakupimy go w supermarkecie, sklepie z pościelami lub w drogerii. Niektóre z nich są przeznaczone również do prasowania – wtedy dodajemy nieco specyfiku do wody. W awaryjnych sytuacjach możemy wspomóc się antystatycznym sprayem do włosów lub lakierem.

Po czym rozpoznać, że tkaniny zaczynają się elektryzować?

Na samym początku możemy nie zwrócić uwagi na elektryzowanie się tkanin, jednak nawet wtedy możemy użyć któregoś sposobu zapobiegawczo. Jeśli tylko pościel, koc lub ulubione ubranie przyklei się nam do skóry, lub wyda odgłos przypominający trzask, to znak, że otoczenie stało się zbyt suche, a tkaniny wymagają wyprania z dodatkiem specjalnego płynu do płukania.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pościel ozdobą sypialni? Sprawdzamy trendy w pościeli 2020

Zaletą dobrej pościeli jest nie tylko poprawienie komfortu snu, ale również nadanie sypialni odpowiedniego klimatu. Właściwie dobrany wzór może stać...

Zamknij