Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która dotyka co trzecią osobę żyjącą na świecie. Najczęściej objawia się kichaniem, smarkaniem i łzawieniem oczu. Może nasilać się w wyniku kontaktu z określonymi materiałami (tzw. alergia kontaktowa), dlatego w przypadku alergików bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego materiału na pościel.

Naturalne materiały pościelowe dla alergików

Osoby z alergią powinny wybierać przede wszystkim materiały naturalne, takie jak bawełna, len, jedwab. Dużą popularnością cieszy się również bambus, który ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne. Bawełna to chyba najbardziej popularny materiał pościelowy. Tkanina ta jest bardzo delikatna, a więc ryzyko wywołania lub nasilenia alergii jest stosunkowo nieduże. Nasza skóra pod kołdrą bawełnianą może swobodnie oddychać, ponadto bawełna doskonale odprowadza nadmiar wilgoci i jest przyjemna dla skóry, dzięki czemu wykorzystywana jest również do produkcji pościeli dla małych dzieci. Na rynku można znaleźć wiele materiałów, które powstają w oparciu o bawełnę. Do najpopularniejszych z nich należy satyna, flanela, kora czy dżersej. Pomimo że do produkcji pościeli używa się praktycznie każdego z wymienionych materiałów, w ostatnim czasie na popularności zyskała szczególnie satyna bawełniana, która jest doskonałą alternatywą dla typowej bawełnianej pościeli. Pościel z satyny bawełnianej jest wyjątkowo przyjemna w dotyku, lekka i zwiewna. Za sprawą domieszki naturalnej bawełny nie jest jednak tak śliska i błyszcząca jak czysta pościel satynowa. Satyna bawełniana zachowuje wszystkie właściwości charakterystyczne dla bawełnianej tkaniny.

Pościel syntetyczna dla alergików

Pod szyldem produktów antyalergicznych często kryją się pościele syntetyczne, które – przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę – cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich niższa cena nie zawsze musi oznaczać słabą jakość, jednak by naprawdę wybrać pościel antyalergiczną, trzeba dokładnie zapoznać się z informacjami od producenta i sprawdzić skład materiału.

 

jaka posciel dla alergika 300x200 Pościel dla alergika   co wybrać?

Jedwabna pościel antyalergiczna

Jedwab to włókno naturalne, hipoalergiczne, które dzięki swoim właściwościom antystatycznym nie przyciąga roztoczy. Kołdra jedwabna z pewnością nie wywoła alergii, w dodatku jest lekka, przewiewna, charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną, więc idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Aby jednak spanie pod jedwabną pościelą faktycznie było komfortowe, warto wcześniej zweryfikować jakość materiału. Tylko jedwab o gęstym i ciasnym splocie zagwarantuje, że pościel odpowiednio spełni swoją rolę.

Jak często prać pościel alergika?

W walce z alergią nie tylko rodzaj wypełnienie ma znaczenie, ale także regularne pranie pościeli. Ze względu na to, że nasze łóżko jest siedliskiem roztoczy, a ich odchody są szkodliwymi alergenami, pościel powinno się wymieniać minimum raz na dwa tygodnie. Pościel należy prać w temperaturze 60 st. Celsjusza, bo w takiej minimalnej temperaturze giną roztocza.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
pielęgnacja pościeli
Pielęgnacja pościeli – praktyczne porady

Jeśli chcemy, aby nasza pościel służyła nam przez wiele lat, musimy pamiętać o tym, że wysoka jakość materiału pościelowego to...

Zamknij