Jeśli chcemy, aby nasza pościel służyła nam przez wiele lat, musimy pamiętać o tym, że wysoka jakość materiału pościelowego to tylko połowa sukcesu. Ważny jest także właściwy sposób jej użytkowania, a więc pielęgnacja pościeli.

Pranie pościeli

Pościel powinno się zmieniać i tym samym prać średnio raz na dwa tygodnie. Nasze łóżko jest siedliskiem roztoczy, które żywią się złuszczonym naskórkiem. Roztocza same w sobie nie są szkodliwe, ale ich odchody – już tak. Regularne i częste pranie pozwala pozbyć się bakterii i zapewnić zdrowy sen. Pościel należy prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, bo właśnie w takiej temperaturze giną roztocza. Do prania pościeli nie powinno używać się silnych detergentów, które mogą podrażniać skórę. Dobrą praktyką jest również, aby pościel prać osobno i nie mieszać jej z innymi tkaninami.

Prasowanie pościeli

To, czy prasować pościel, czy nie to kwestia bardzo subiektywna i w zasadzie zależy od indywidualnych preferencji. Są takie materiały, które się gniotą i wtedy prasowanie jest koniecznością. Ale są i takie pościele, które nie wymagają prasowania, bo nawet bezpośrednio po praniu wyglądają dobrze. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wyprasowana pościel nie tylko sprawia wrażenie zadbanej i świeżej, ale również prasowanie pozwala wyeliminować roztocza. Tu jednak warto mieć na uwadze, że im delikatniejszy materiał, tym temperatura powinna być niższa, a czas prasowania odpowiednio krótszy.

sleep 1209288 640 300x200 Pielęgnacja pościeli   praktyczne porady

Wietrzenie i trzepanie pościeli

Jeśli tylko pogoda na to pozwala, starajmy się wietrzyć pościel. Pościel można wietrzyć przez cały rok, bez względu na porę roku, pamiętając jednocześnie o tym, by nie wystawiać jej na silne promienie słoneczne i nie doprowadzić do jej zawilgocenia. Jeśli nasze warunki nie pozwalają nam na wietrzenie pościeli na zewnątrz, wystarczy szeroko otworzyć okno tak, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Pościel można także wyłożyć na otwartym oknie lub parapecie. Po kilku godzinach wietrzenia pościeli na świeżym powietrzu, warto ją porządnie wytrzepać trzepaczką. Pozwoli to na pozbycie się resztek kurzu i martwego naskórka.

 

Przechowywanie pościeli

Poduszki i kołdry najlepiej przechowywać w zamkniętej skrzyni pod łóżkiem albo szufladzie. Rozłożone na łóżku bardzo się kurzą. Komplety bielizny pościelowej najlepiej składać razem: prześcieradło, poszwy na kołdrę i poduszki można włożyć do jednej poszewki. W ten sposób łatwiej będzie nam utrzymać porządek.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pościel bawełniana satynowa czyli jaka?

Zastanawiając się nad wyborem pościeli, bierzemy pod uwagę jej walory estetyczne, jakość tkaniny pościelowej i wytrzymałość. To od rodzaju pościeli...

Zamknij