Kupując tekstylia dla dzieci, niejednokrotnie możemy spotkać się z określeniem pościel licencyjna? Czym właściwie jest pościel uszyta na licencji i czym różni się od zwykłej pościeli?

Co oznacza określenie “pościel licencyjna”?

Określenie “tekstylia licencyjne” używa się w odniesieniu do produktów z logotypami firm, bohaterami bajek, barwami, kolorami drużynach piłkarskich. Pościel wykonana na licencji to produkt, który został wyprodukowany zgodnie z wytycznymi licencjodawcy oraz w zaakceptowanej przez niego szacie graficznej. Motywy, które znajdą się na takiej pościeli, najczęściej związane są z aktualnie promowaną marką, postacią, bohaterem filmu, bajki itp. Na ogół pościel licencyjna produkowana jest w specjalnych zakładach produkcyjnych, które posiadają akredytację licencjodawców.

 

Kto udziela licencji?

Licencji udzielają duże koncerty mediowe, które zajmują się produkcją bajek, seriali telewizyjnych, filmów fabularnych. Udzielenie licencji to dość kosztowne przedsięwzięcie. Umowy licencyjne najczęściej zawierają wiele szczegółów związanych z projektowaniem produktów, wymaganiami zdrowotnymi, higienicznymi, jak również odnośnie użytych materiałów. Umowy licencyjne precyzyjnie określają także miejsce produkcji, zakres czasowy i zasięg terytorialny. Z racji tego, że koszty zdobycia licencji nie są małe, posiadają ją zazwyczaj największe firmy z danej branży. Warto jednak pamiętać, że koncerny, które udzielają licencji, takie jak Disney, DreamWorks, Mattel czy Rovio nie są bezpośrednimi producentami tekstyliów licencyjnych.

 

posciel w motywy bajkowe 180x300 Pościel licencyjna   czyli jaka?

 

Czym wyróżnia się pościel licencyjna?

Wszystkie produkty licencyjne powinny mieć stosowny certyfikat, potwierdzający spełnienie norm branżowych. Jednym z najpopularniejszych jest certyfikat Oeko-Standard 100. Certyfikat ten przyznawany jest wyrobom włókienniczym, które wolne są od substancji szkodliwych dla zdrowia (pestycydów, formaldehydu, chlorofenoli, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych i metali ciężkich).

 

Jak rozpoznać pościel na licencji?

Aby rozpoznać pościel licencyjną, należy sprawdzić, czy na opakowaniu znajdują się informacje o:

  • licencjodawcy,
  • licencjobiorcy (dystrybutorze),
  • certyfikatach.

Każdy z producentów ma swój własny sposób oznaczania pościeli, jednak bez względu na formę opakowania, informacje te powinny znaleźć się w każdym komplecie pościeli. Bardzo ważny jest również hologram potwierdzający zgodność produktu z nazwą dystrybutora oraz numerem porządkowym umowy licencyjnej.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
jaką kołdrę wybrać?
Jakiej pościeli nie kupować?

Nie każdy zakup pościeli musi być trafiony. I nie chodzi tylko o wzór czy kolor pościeli, ale również o jej...

Zamknij