Jedno z polskich porzekadeł mówi „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Chociaż przysłowie ma być metaforą życia, to w dosłownym jego znaczeniu możemy odnaleźć wiele prawdy. Chcąc zagwarantować sobie dobre warunki snu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Należy do nich m.in. otoczenie, oświetlenie, a także świeża i dobrej jakości pościel. Z tym że powinniśmy ją regularnie prać, zgodzi się każdy. A czy konieczne jest składanie pościeli? Odpowiedź znajduje się poniżej. Zapraszamy do lektury!
Czy pościel trzeba prasować?
Zarówno prasowanie, jak i składanie pościeli może być czasochłonnych zajęciem ze względu na rozmiar poszewki. Z tego powodu, wiele osób pomija te czynności w domowych obowiązkach. Jednak to wcale nie musi być uciążliwe zajęcie, jeśli robi się je prawidłowo. Prasowanie pościeli jest bardzo ważne, ponieważ znajdują się na niej bakterie i wirusy. Pomimo że nie widać ich gołym okiem, to mogą one przynieść przykre konsekwencje zdrowotne dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych. Zgromadzone na pościeli roztocza są szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Pranie i prasowanie powinno odbywać się co najmniej raz na dwa tygodnie. W ten sposób nie tylko uchronimy nasz organizm przed bakteriami, ale także pozbędziemy się z materiału złuszczonego naskórka i zapachu potu.
Podpowiedź: mniej zagnieceń powstanie, jeśli po wypraniu, strzepiemy, rozwiesimy i wysuszymy swobodnie pościel. Po takim zabiegu prasowanie, jak i składanie materiału będzie dużo prostsze.
Czy pościel trzeba składać?
Oczywiście niczego nie trzeba robić, ale zdecydowanie warto. Wypranie, wyprasowanie i złożenie pościeli pozwoli nam na znacznie bardziej komfortowy sen w porównaniu do wymiętego i nieodświeżonego materiału. Jest to także sposób na wygospodarowanie dodatkowego miejsca w szafie, a porządek to gwarancja dobrego samopoczucia.
Jak złożyć pościel?
Jeśli składanie pościeli wydaje się nieporęcznym zadaniem, wywołuje naszą złość i irytację, podpowiadamy 4 sposoby, dzięki którym będzie ono znacznie łatwiejsze. Po zdobyciu praktyki zakładanie materiału o wymiarach nawet 200 x 220 zajmie nam kilka sekund.
Składanie pościeli — sposób nr 1 na kostkę
Najbardziej popularne rozwiązanie to złożenie pościeli w kostkę. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto na początku rozłożyć materiał na płasko np. na łóżku. Następnie dopasowujemy do siebie poszczególne brzegi i składamy w coraz mniejsze prostokąty. Na końcu kładziemy na pościeli poszewkę. Alternatywą jest włożenie materiału na poduszki do środka.
Składanie pościeli — sposób nr 2 na prezent
Ta metoda wymaga niewiele więcej wysiłku, a wygląda zdecydowanie bardziej efektownie. Obie poszewki, zarówno od kołdry, jak i poduszki powinny zostać złożone w niewielki, ale takich samych wymiarów prostokąt. Materiał na jedną poduszkę kładziemy na ułożonej w kostkę pościeli. Drugą poszewkę obracamy o dziewięćdziesiąt stopni względem pozostałych tkanin. Układamy ją na ich środku, tak aby łatwo można było nią je owinąć. Po takim zwinięciu powstaje tzw. prezent.
Składanie pościeli — sposób nr 3 na rolkę
Metoda na rolkę ma dużo zalet. Składanie jest nie tylko szybkie i łatwe, ale materiał przede wszystkim się mocno nie gniecie. Sposób polega on na rozłożeniu pościeli, położeniu na niej poszewek od poduszek i zwinięciu w rulon materiał. Warto zrobić to od strony krótszego boku. Dzięki temu rolka będzie znacznie krótsza. Jeśli jej długość wciąż wydaje nam się za długa, można tak powstałego „naleśnika” zgiąć lekko w pół.
Składanie pościeli — sposób nr 4 „bez brzegów”
Ten sposób może być śmiało stosowany przez sklepy z pościelą, ponieważ materiał po złożeniu wygląda bardzo atrakcyjnie. Schowane są brzegi i lamówki, dzięki czemu tkanina prezentuje się schludnie. Pierwszym krokiem jest rozłożenie równo pościeli, zwinięcie ok. 5 cm materiału do środka z każdego brzegu. Następnie pozostaje złożyć klasycznie pościel w kostkę i gotowe!
Jak przechowywać pościel?
Istnieje wiele rozwiązań do przechowywania pościeli. Doskonale sprawdza się szafka pod łóżkiem, komoda w sypialni lub umieszczenie specjalnych pudełek w szafie. Takie pojemniki są praktyczne, ponieważ niektóre z nich są w stanie zmieścić nawet 100 litrów objętości. Do tego bardzo łatwo je można wsunąć lub schować zarówno pod łóżko, jak i do szafy. Wyglądają estetycznie i są funkcjonalne. Najważniejsze jednak, aby to miejsce było czyste. Dzięki temu tkanina nie pochłonie dodatkowych zapachów, ani kurzu. Ponadto materiały powinny mieć dostęp do świeżego powietrza. Należy unikać upychania pościeli na siłę. Warto zagospodarować dla niej specjalne miejsce, aby nasze pranie, prasowanie i składanie nie poszło na marne.
Najnowsze komentarze