Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas marzy o wygodnym i czystym łóżku. Jednak nawet pomimo częstego zmieniania bielizny pościelowej, nasze łóżko nie zawsze jest tak świeże, jak byśmy tego chcieli. Dlatego dziś podpowiemy, jak radzić sobie z różnego typu zabrudzeniami.

Jak usunąć plamy z krwi z pościeli?

Plamy z krwi są dość trudne do usunięcia, ale stosując odpowiednie środki, można ich się skutecznie pozbyć. Plamy z krwi najlepiej usunąć, gdy są jeszcze świeże. Pod wpływem ciepła tego typu plamy utrwalają się. Zaplamiony materiał należy przepłukać zimną wodą. Gdy plama nie chce zejść, można spróbować użyć środka odplamiającego, ale zawsze przed jego zastosowaniem, należy przeprowadzić próbę i sprawdzić, czy środek nie zniszczy materiału. W przypadku starych plam można też spróbować użyć soku z cytryny lub wody utlenionej.

Nie powinno się świeżych plam z krwi zmywać gorącą ani ciepłą wodą, bo to sprawi, że plama się jeszcze bardziej utrwali.

Jak usunąć plamy kału z pościeli?

Resztki kału z pościeli lub prześcieradła najlepiej przemyć szarym mydłem i chłodną wodą. Na końcu tkaninę należy włożyć do pralki automatycznej i prać w temperaturze minimum 60 st. C. Gdy pogoda na to pozwala, pranie można rozwiesić na słońcu, które optycznie wybieli plamę.

czyszczenie materaca 300x210 Jak skutecznie wyczyścić pościel?

Jak usunąć plamy z kawy?

Jeżeli jesteś wielbicielką śniadania w łóżku, to z pewnością nieraz zdarzyło Ci się rozlać kawę na pościel. Plamy z kawy są trudne do usunięcia, dlatego gdy pozwolimy im zaschnąć, mogą okazać się praktycznie niemożliwe do usunięcia. Jeżeli zareagujemy od razu, do ich usunięcia wystarczy bieżąca woda i trochę szarego mydła. Gdy plama jest kilkudniowa, można spróbować namoczyć ją w roztworze z białego octu i zimnej wody w proporcji jedna łyżka octu na jeden litr wody.

Czyszczenia materaca

Materac, podobnie jak pościel i prześcieradło, również należy regularnie czyścić. To, że kładziemy na nim czyste prześcieradło, nie uchroni nas całkowicie przed zabrudzeniami i rozwojem roztoczy w jego wnętrzu. Jak zatem przebiega czyszczenia materaca?

Materac należy zacząć czyścić od jego odkurzenia z maksymalną mocą. Gdy usuniemy z niego pierwszą powłokę brudu i kurzu, możemy posypać go sodą oczyszczoną. Sodę należy rozprowadzić równomiernie, a następnie wetrzeć szczotką lub dłonią w materac. Po 15-20 minutach można zebrać pozostałości sody za pomocą odkurzacza. Soda doskonale neutralizuje brzydkie zapachy i niszczy bakterie.

Zapisz się do naszego newslettera

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
pościel dla alergika
Pościel dla alergika – co wybrać?

Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych, która dotyka co trzecią osobę żyjącą na świecie. Najczęściej objawia się kichaniem, smarkaniem...

Zamknij