Pranie i suszenie pościeli wbrew pozorom nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. W końcu potrafi sprawić niemało problemów nawet bardzo doświadczonym gospodyniom domowym. Dawniej zarówno pranie, jak i suszenie było tak pracochłonne i czasochłonne, że wykonywane było przez co najmniej dwie osoby. Dziś kwestia dbania o pościel nie wymaga poświęcenia tak dużo czasu i energii jak dawniej, co nie oznacza jednak, że jest to zadanie proste do wykonania. Jak prać i suszyć pościel, by była świeża i pachnąca, pozbawiona szkodliwych bakterii czy roztoczy?
Dlaczego właściwe pranie i suszenie pościeli jest tak ważne?
Czysta i zadbana pościel ma duży wpływ na komfortowy sen, który pozwala zebrać siły na przetrwanie kolejnego dnia. Nieświeża pościel powoduje uczucie dyskomfortu czy brzydki zapach piżamy. Dla jak najlepszych warunków snu warto zmieniać pościel przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu zawsze będzie czysta i świeża, dodatkowo zminimalizowane zostanie ryzyko pojawienia się szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Częsta zmiana pościeli, która następnie jest właściwie prana i suszona to najlepszych sposób na utrzymanie higieny w sypialni.
Zasady prania i suszenia poszewek zawsze podane są na ich metkach – warto zapoznać się z tymi informacjami, zanim tekstylia poddane zostaną czynnościom higienicznym. Niezbędne do prania będą również odpowiednie detergenty – w przypadku pościeli najlepiej sprawdzają się te, które są przeznaczone do zastosowania przy delikatnych tkaninach.
Suszenie pościeli może odbywać się przy wykorzystaniu suszarek elektrycznych, pod warunkiem jednak, że są one odpowiednio duże, by pomieściły pościel bez konieczności jej składania. Najlepiej jest suszyć pranie na świeżym powietrzu, jeżeli oczywiście pogoda to umożliwia. Suszenie pościeli powinno być zwieńczone prasowaniem – to pozwoli na zachowanie na dłużej jej świeżości i zapachu.
Warto pamiętać o tym, że praniu i suszeniu muszą być podawane nie tylko poszewki, ale i kołdry i poduszki – tu również należy stosować się do informacji zawartych na metkach. Pranie tych elementów najlepiej planować na wiosnę i lato, gdy pogoda sprzyja ich suszeniu na świeżym powietrzu. Jest to często długotrwały proces, ale nie wolno go przyspieszać – pierze musi być idealnie suche.
Jak prać i jak suszyć pościel prawidłowo?
Zasady prania pościeli nie są skomplikowane, jednak należy je znać, by jak najlepiej wykonać tę czynność. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim:
– pościel należy prać zawsze z podobnymi kolorami,
– pralka zawsze powinna być załadowana z odpowiednim obciążeniem,
– do prania należy stosować detergenty dobrej jakości, bezpieczne dla tkanin i skóry,
– program prania powinien być dopasowany do wymogów materiału, z jakiego wykonana została pościel.
Czytanie metek jest bardzo ważne, choć niestety wiele osób o tym zapomina. To właśnie dzięki informacjom na nich zawartym wiadomo, jak prawidłowo prać i suszyć pościel, by była świeża i posłużyła na dłużej.
Zasady suszenia pościeli
Zanim pościel zostanie poddana suszeniu, należy ją dokładnie strzepnąć i wyprostować wszelkie zagięcia. Jeżeli nie ma możliwości rozwieszenia jej na zewnątrz (niekoniecznie w pełnym słońcu – to niesie ze sobą ryzyko wyblaknięcia kolorów), należy wybrać suche i ciepłe pomieszczenie.
Pranie musi wisieć swobodnie – nie powinno dotykać innych rzeczy. Jeżeli jest taka możliwość w czasie suszenia warto zrezygnować z przewieszania jej przez sznurek – znacznie lepiej sprawdzi się przypięcie pościeli klamerkami.
Sucha pościel, dla większego komfortu i niebezpieczeństwa snu powinna dodatkowo zostać wyprasowana. Temperatura żelazka musi zostać dopasowana do rodzaju tkaniny. Warto pamiętać, że prasowanie to nie tylko wygładzanie pościeli, ale i bardzo dobry sposób na zabicie wielu bakterii.
Jakie są najczęściej popełniane błędy w suszeniu pościeli?
Suszenie to bardzo ważny proces związany z dbaniem o pościel. Jego niewłaściwe przeprowadzenie może skutkować tym, że materiał zostanie bezpowrotnie uszkodzony. Pościel straci nie tylko swój estetyczny wygląd, ale i użyteczność – będzie się nadawać po jakimś czasie wyłącznie do wyrzucenia.
Wiele osób zapomina o ”wytrzepaniu” pościeli tuż po wyciągnięciu jej z pralki. Od razu zajmują się jej wieszaniem, zamiast poświęcić dosłownie krótką chwilę na wykonanie tej jakże ważnej czynności. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale jeżeli czynność ta nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, oznacza to, dwie rzeczy – albo zrobiliśmy to źle, albo mamy do czynienia z pościelą niezbyt dobrej jakości. Oczywiście pościel należy ”wytrzepać” z wyczuciem i bez zbędnego użycia siły – to mogłoby nie tylko nie przynieść oczekiwanego efektu, a wręcz przeciwnie, doprowadzić do uszkodzenia struktur materiału, przez co szybko straci on swoją użyteczność.
Często popełnianym błędem jest również nierównomierne rozmieszczanie pościeli na powierzchni suszenia, przez co nie tylko wolniej wysycha, ale również powstają na niej bardzo nieestetyczne zagięcia, które później sprawiają wiele trudności przy prasowaniu.
Najnowsze komentarze